Tento rybník na Černém potoce (ještě předtím zvaným jako Bejšťský potok, nyní jako Biřička) existoval již nejspíše v 15. století a dříve byl zvaný jako Bejšťský, to od toho, že kolem něj vedla cesta…
Ohledně původu tohoto rybníka, ležícího na toku Biřičky, se prameny rozcházejí, což je důsledkem toho, že současný název tohoto rybníka se začal používat až v 18. století, čehož dokladem mohou být…
Jedná se o rybník pod Novým Hradcem Králové, který vznikl spolu s nedalekou Plachtou nejspíše někdy v 15. století nebo 16. století na území bývalých městských občin na dosud nepojmenovaném potoku,…
Tento rybník vznikl spolu s nedalekou Jámou nejspíše někdy v 15. století na území bývalých městských občin na dosud nepojmenovaném potoku, někdy nazývaném podle rybníka Plachtou. Odtud se rovněž…
Tato vodní nádrž nese své jméno podle kolem ní od severu vedoucí cesty, jež spojuje "Písečnici" s dalšími lesními komunikacemi na jihu lesního masivu novohradeckých lesů, které vedou k Hoděšovicím,…
V místech současné nádrže nedaleko cesty "Hradečnice" se dříve nacházely pouze podmočené olšiny, jež se následně měnily v dubiny, přičemž později se zde začaly vysazovat rovněž jehličnany. I její…
Jedná se o část původního toku Labe na pomezí královéhradeckých městských čtvrtí Pražského Předměstí a Březhradu, z něhož se díky regulaci řeky v letech 1907-1911 stalo odstavené rameno, jehož…
V těchto místech mezi lokalitami "U Kydlinova" a "V ledenčí" se původně nacházel jakýsi poloostrov, který byl ukotvený mezi meandrovitý tok řeky Labe, i když předchozí koryto předem jmenovaného toku…
Řeka Labe měla mezi Předměřicemi nad Labem a Věkošemi vedle hlavního toku řadu meandrů a bočních ramen, z nichž se řada stala zanesením různými sedimenty slepými, což dokládá I. vojenské mapování z…
Jedná se o vodní plochu, která vznikla v úzké souvislosti s blízkým Kydlinovským mlýnem, jenž byl poprvé zmíněn k roku 1358, kdy zde královéhradeckému měšťanovi Kydlinovi náležel dvůr, k němuž patřil…