Toto místo na levém břehu Labe na pomezí Lochenic, Skaličky a Ruseka bývalo též nazýváno jako „Rozháj“ nebo „Pod strouhou“. Původně bylo kompletně zalesněné, později to byly lučiny, červená pole s…
Když skončila 2. světová válka a bylo tak ukončeno nesmírné utrpení nejen židovského národa, tak se začalo přemýšlet o tom, že se musí vybudovat v Hradci Králové památník obětem rasové persekuce, aby…
Původně bylo toto místo prázdné, teprve v letech 1929-1930 zde byla vystavěna podle projektu architekta Milana Babušky nová sokolovna, přičemž její základní kámen byl slavnostně položen 28. října…
Málokdo z nezasvěcených by řekl, že tento pomník má úzkou souvislost s pomníkem Boženy Němcové v Praze. Společnost Boženy Němcové totiž v roce 1940 vypsala veřejnou soutěž na návrh kamenného pomníku…
Tento lesní masiv se nachází na pomezí katastrů Probluzi, Rosnic a Stěžírek, nepatří tedy k Bříze, jak by se podle jeho pojmenování zdát. To je jen vzpomínka na původní časy, dnes již zakryté…
Již na konci války se přetřásala v obecním výboru možnost zřízení pomníku všem ze zdejší obce padlým mužům, a to již za starostování Václava Tomáška, který stál v čele obce již od roku 1906, ale za…
První zmínka o vsi pochází z roku 1366, ale Mokrovousy jsou ve skutečnosti ještě mnohem starší. Pravidelné osídlení tu bylo minimálně v době bronzové, což dokazují nálezy při rozšiřování železniční…
Od dávných dob měly Mokrovousy 2 mlýny, jež byly poprvé listinně zaznamenány v 16. století, ale jejich existence musela být mnohem starší a někteří doboví autoři uvažovali, že oba fungovali jako…
Mlynář z Kopidlna Ferdinand Kozák koupil roku 1879 v dražbě za prusko-rakouské války v roce 1866 rozstřílený dřevěný mlýn Karla Fiedlera, který bylo nutno státe přestavovat a zlepšovat novými stroji,…
Situace s hospodařením s vodou v krajině nabývá dnes velkého významu, a to hned ze dvou důvodů. Hlavním problémem se stává její nedostatek, který vznikl tím, když se na přelomu 19. a 20. století…